Temizlik malzemeleri KDV oranı konusu hakkında bilgiler vermeden önce KDV nedir? Konusu hakkında bir önbilgi vermek konunun daha net anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. KDV 3065 sayılı kanunla 1984 yılında yürürlüğe girmiş olan dolaylı bir tüketim vergisidir. Katma değer vergisine konu olan işlemler ise şunlardır;

 • Türkiye’de yapılan her türlü mal ve hizmet alım, satımı
 • Ticari faaliyetler sonucu ortaya çıkan bütün gelirler ve hizmet bedelleri
 • Ticari, sınai ve zirai faaliyetler, serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan hizmet bedelleri
 • Her türlü şans ve talih oyunları 
 • Profesyonel sanatçıların yer aldığı gösteriler, konserler
 • Gümrük depolarında yapılan işlemler

Gibi daha birçok alanda hayatımızın içinde olan bir vergi türüdür. KDV oranları %1, %8 ve %18 olarak uygulanmaktadır. Mal ve hizmet bedeli üzerine kanunda belirtilen oranlar uygulanarak KDV oranı hesaplanmış olmaktadır.

Temizlik Malzemeleri KDV Oranı Kaç?

Ülkemiz genelinde en çok harcama gıda ve temizlik ürünleri için yapılmaktadır. Katma değer vergisi ayriyeten alınan bir vergi değildir. Satın aldığımız her türlü ürün ve hizmet bedeli için ödediğimiz miktarın içinde katma değer vergisi mevcuttur. Bu nedenle katma değer vergisi dolaylı bir vergi çeşidi olarak bilinir. Bütün ürünlerde olduğu gibi almış olduğumuz muhtelif temizlik malzemeleri satın alırken ödediğimiz paranın içinde katma değer vergisi bulunmaktadır.

Temizlik Malzemeleri KDV Oranı 2022’de Kaçtır?

Hepimizin bildiği gibi son birkaç yıldır sadece Türkiye’de değil dünya ülkeleri olarak salgın bir hastalık olan covid-19 dan dolayı pandemi süreci yaşamaktayız. Bütün salgın hastalıklarda olduğu gibi covid-19’da da temizliğin önemi çok büyüktür. Salgın hastalıklar temas yoluyla bulaşmaktadır. Bu nedenle bulunduğumuz ortamı çok iyi havalandırmak ve hijyen sağlamak gerekmektedir. Bu durum temizlik malzemelerine olan talepte patlama yaşanmasına neden olmaktadır.

https://youtu.be/fJTnBj7XMJE

Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Temizlik malzemeleri çok geniş bir ürün yelpazesini içermektedir. Temizlik malzemelerini gruplandırmak istediğimizde şöyle bir tablo ile karşılaşırız;

 • Kişisel bakım ve temizlik ürünleri, deodorant, el sabunu, banyo sabunu ve duş jeli, şampuan ve saç kremi bu grubun içinde yer almaktadır.
 • Temizlik malzemelerinin bir kısmı temizlik yapım aşamasında temizlik yapmaya yardımcı olarak kullanılır. Temizlik kovası, temizlik fırçası, mikrofiber cam bezleri ve havlu bezler ile kurulama bezleri gibi ürünler temizlik yaparken bizim en büyük yardımcımız olmaktadır.
 • Temizlik malzemeleri denildiğinde akla gelen ilk ürünler birçok marka tarafından üretilen ve piyasaya sürülen hijyen sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Çeşitli dezenfektanlar ve çok amaçlı yüzey temizleyiciler, çamaşır suyu, çamaşır deterjanı, leke çıkarıcılar, bulaşık deterjanı, halı temizleyici, zemin temizleyici, mobilya ve cilaları, fırın temizleyici yağ çözücüler ve küf temizleyiciler olarak sayılabilir.

Alınan bütün hizmetlerde ve ürünlerde olduğu gibi temizlik malzemeleri de katma değer vergisine tabidir.   Satın alınan hizmet ve ürünleri katma değer vergisi alınırken belirli kıstaslar gününü alınmak zorundadır. Lüks tüketim ürünlerinden alınan KDV oranı ile zorunlu tüketim ürünleri üzerinden alınan katma değer vergisi oranı farklıdır. Lüks tüketim ürünleri üzerinden alınan katma değer vergisi yüzde 18 iken Bu oran zorunlu ihtiyaçlarda 101 ila %8 arasında değişiklik göstermektedir.

Bazı Ürünlerden Alınan KDV Oranları

KDV oranları alınan hizmetin cinsine ve türüne göre değişmektedir. Bazı ürünlere uygulanan kdv oranları şöyledir;

 • İşyeri kiralama hizmeti %8
 • Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri %8
 • Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri%8
 • Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler %8 Halı ve kilim yıkama hizmetleri %8
 • Muhtelif temizlik ürünlerine uygulanan Kdv oranı da %8 olarak belirlenmiştir.
 • Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %8
 • Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %8
 • Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç), %8
 • Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç) %8
 • Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç %18

Temizlik malzemeleri denilince akla gelen bir başka çeşit ise otel, hastane, okul gibi büyük yerlerin temizlenmesinde kullanılan malzeme ve deterjanlardır.

Özellikle zemin temizliğinde kullanılan yer temizlik ve parlatmakta kullanılan mermer parlatıcılar, cilalar için KDV oranı %8 dir.

Temizlik lüks değil zorunlu ihtiyaçtır. Bu nedenle temizlik malzemeleri üzerinden alınan dolaylı vergiler de düşürülmüştür. Kısacası temizlik malzemeleri KDV oranı büyük çoğunlukla %8 olarak geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.